Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye tepki!

İnsanlığın Yüzü Programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye sert tepki gösterdi.

Gündem 9.12.2023 16:05:00 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Erdoğan; "ABD ile adalet mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamasından ilgili kısım şu şekilde;

BUNUN HESABINI NASIL VERECEKSİN?
Batılı ülkelerin sınırsız desteğini alan İsrail yönetimi, Gazze'de insanlığın yüzünü kızartacak katliamlara imza atıyor. BM Güvenlik Konseyi'nde 5 daimi üye ve geçici üyeler... Fakat sadece ABD'nin ret oyuyla maalesef malum ateşkes reddedildi. Tek başına. Böyle adalet olur mu? Böyle adil bir dünya olur mu? Ama biz ne diyoruz? Aslında adil bir dünya mümkün. Ama Amerikayla değil. İsrail'in parasıyla bütün silah mühimmatıyla yer alıyor. Ey Amerika... Bunun hesabını nasıl vereceksin? İsrail'in yanında yer alan, Aylan bebeklerin karşısında yer alanlara diyoruz ki; biz de sizin karşınızdayız. Ülkemizdeki Gezi olaylarında ve Ukrayna'nın işgalinde olay yerlerine kamp kurup, saatlerce canlı yayın yapan BBC'den CNN'ine anlı şanlı basın organlarının en büyük icraatları, failleri gizleyip, zulmü gözlerden kaçırmaktan ibaret.

"BMGK, İSRAİL'İ KORUMA KONSEYİNE DÖNÜŞTÜ"

70'şi aşkın basın mensubu Gazze'de ne yazık ki ebediyete yürüdü. BM Güvenlik Konseyi'nden zaten bir umudumuz, beklentimiz kalmadı. Görevi küresel barışı ve istikrarı korumak olan Güvenlik Konseyi, 7 Ekim'den bu yana İsrail'i koruma ve kollama konseyine dönüştü.

"BM'NİN REFORME EDİLMESİ ŞARTTIR"

Dün gece yapılan oylamayı, az önce söyledim; ABD'nin vetosu nedeniyle ateşkes kararı çıkmadı. Aralarında daimi üyelerin de olduğu 13 ülkenin tasarıya 'evet' oyu vermesine rağmen, maalesef sonuç değişmedi. Dünyanın 5'ten büyük olduğu gerçeği bir kez daha görülmüş oldu. BM, BM Güvenlik Konseyi reforme edilmesi, şarttır! Bu BM ve BM Güvenlik Konseyi'yle insanlığın bir yere varması mümkün değil.


 • BIST 100

  9312,12%-0,35
 • DOLAR

  31,01% 0,31
 • EURO

  33,59% 0,39
 • GRAM ALTIN

  2018,65% 0,33
 • Ç. ALTIN

  3321,24% 0,33

DİĞER HABERLER