YASTIK ALTI İHRACAT DÖNEMİ BAŞLASIN!

Burak Abdurrahman Hopyar

AÇLIK KRİZLERİNE SON! İŞTE TOK TUTAN BESİNLER...

Çiğdem Cılum

GARDAŞ

HAMZA SÜNGÜ

Gelin Gülle Başlayalım Şiire Atalara Uyarak

Harun DEMİR

ŞAHİT OLUN!

Salih BERBER

EV SAHİPLERİ VE KİRACILARA ÖRNEK ÜZERİNDEN AÇIK ÇAĞRI

SALİH KARADENİZ

KÜÇÜLEREK BÜYÜMEK!

Sebahattin TEMİZ

SALİH KARADENİZ


EV SAHİPLERİ VE KİRACILARA ÖRNEK ÜZERİNDEN AÇIK ÇAĞRI

İlk yazımda meslek hayatımda sıklıkla karşılaştığım ve şu sıralar oldukça şahit olduğum, fahiş kira artışlarına değineceğim.


Sevgili hemşerilerim, yazılarımla artık İnegöl’ün yerel medyasının önemli aktörlerinden olan Gündem İnegöl’de, sizlerle birlikte olacağımın

haberini vermekten mutluluk duyuyorum. Bu vesileyle Gündem İnegöl’ün özverili sahibi Alp Eren GÜNDÜZ beyefendiye şükranlarımı sunuyorum.

Bilindiği üzere son 1 yıldan beri ülke olarak, ekonomik anlamda zorlu bir dönem yaşamaktayız. Bu dönem içerisinde genel fiyat artışlarının en çok gözlemlendiği alanlardan biri ise hiç şüphesiz; konut ve iş yeri kiralarıdır. Ne var ki konut ve iş yeri kiralarında fiyatların bu noktaya gelmesinde ki en önemli etkenlerden biri iyi niyetli olmayan ev sahipleri ve haklarını bilmeyen kiracılardır. Önemle belirteyim ki burada genelleme yapmıyorum. Kendini bilen ev sahipleri ve kiracılar lütfen üstüne alınmasın.

Bu noktada bizzat şahit olduğum bir örnek zikretmek istiyorum. Kiracı olarak Alanyurt Mahallesi’nde ikamet eden bir yakınıma ev sahibi, zam ayı gelmeden kira fiyatında artış yapmak istemiş. Yakınımız ise, bu miktarı kabul etmiş. Burada şunu ifade etmeliyim ki, ev sahibinin ne olursa olsun sözleşmede belirtilen zam ayı gelmeden, kira fiyatında artış yapması hukuken mümkün değildir. Şayet sözleşmede zam ayı belirlenmemişse, sözleşmenin yenilendiği tarihte ancak kira bedeline zam yapılabilecektir. Zikrettiğim bu olay yaşandıktan 3 ay sonra döviz kurunun bir anda arttığı dönemde, yakınımızın ev sahibi döviz kurundaki artışı bahane ederek, kira bedeline neredeyse %100 zam yapmak istemiş. Heyhat! Ne kadar kötü bir insanlık örneği! Tabi ki bu haberi alınca kesin bir cevap verdim; HAYIR! Böyle bir şey ne hukuken mümkündür ne de insanlığa yakışır.

Ev sahibinin yaptığı bu artış hukuken mümkün değildir. Çünkü 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda konut ve çatılı işyeri kiraları, yeni sayılabilecek bir tarihte detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. 6098 sayılı Kanuna göre, konut ve çatılı iş yeri kiralarında kira bedeli,  taraflar anlaşsalar bile bir önceki kira yılında TÜFE’deki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Demek ki ev sahibi, hukuken kafasına göre kira bedelinde artış yapamıyormuş. Böyle bir fahiş artış teklifinde bulunsa bile hukuken bu geçerli bir teklif değilmiş. Şu hususu vurgulamak isterim ki; böyle bir fahiş artış talebiyle gelen ev sahibinin, kiracıyı sırf zam miktarını kabul etmedi diye evden çıkarma hakkı yoktur.

Ev sahibinin yaptığı bu fahiş artış ahlaken ve dinende kabul edilebilir değildir. Zira dinimizde çeşitli bahaneleri öne sürerek insanları mağdur etmenin yeri yoktur. Bu insan ister Müslüman olsun, ister gayrimüslim olsun sonuç değişmeyecektir.

Diğer taraftan bu zor ekonomik şartlar altında kiracılara düşen görevler de oldukça önemlidir. Kiraları aksatmamak, kiralanana kendi mülkü gibi özenli kullanmak, komşularıyla iyi geçinmek ve diğer bir kanayan yara olan aidatları, ev sahibine şikâyet gelmeden, düzenli ve zamanında ödemektir.

Ey ev sahipleri ve kiracılar! Gelin bu zorlu günleri, omuz omuza, birbirimizi kırıp dökmeden atlatalım. Ne kiracı ev sahibine zulüm etsin, ne de ev sahibi kiracısına…

Rahmet ve mağfiret ayları olan üç aylara da 2 Şubat 2022 itibariyle giriş yapmış bulunuyoruz. Bu yazı vesilesiyle de mübarek üç ayların tüm İslam âlemine sağlık, mutluluk ve barış getirmesini Yüce Allah’tan(c.c.) niyaz ediyorum…Yazımı Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in şu duasıyla bitiriyorum;

“Allahım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır." (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259)

1

İnegölspor'da kongre kararı!

2

Saadet İnegöl'de Şehitler Kavşağı çağrısı!

3

Bıçakla kendine zarar verdi!

4

Lokantada yemek yiyen adam kalp krizi geçirip hayatını kaybetti

5

İnegöllü sporculara milli davet!

6

İnegöl'de 2 kaçak Suriyeli daha yakalandı!

7

İnegö'lde otomobil ağaca çarptı; 2 yaralı!

8

İNEGÖL ACİL SERVİS BAHÇESİNDE KEDİYİ EZDİ!

9

Alanyurt'ta asfalt çalışmaları başladı!

10

Saadet İnegöl'den Bakan Koca'ya hastane çağrısı!

11

İnegöl'de zincirleme kaza; 1 yaralı!

12

Bakan Koca'dan İnegöl Devlet Hastanesi paylaşımı!

13

İnegöl'de 23 kaçak göçmen yakalandı!

14

İnegöl'de motosiklet çalan kadın hırsız yakalandı!

15

Karahasanlar Mahallesinde Parke Taş Uygulaması Sürüyor

16

İnegöl Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

17

İnegöl'de kendini iple asan gencin sevindiren kurtuluşu!

18

İnegöl'e değer katan projeler!

19

İnegöl'de cama yumruk atan Suriyeli'nin bilekleri kesildi!

20

Yakalandı!

21

İnegöl'de yabancı uyruklu işçilerin kavgası; 2 yaralı

Pazar 11.5 ° / 7.6 °
Pazartesi 10.8 ° / 5 °
Salı 12.5 ° / 6.2 °
 • BIST 100

  7913,76%-0,82
 • DOLAR

  28,99% 0,00
 • EURO

  31,23% 0,00
 • GRAM ALTIN

  1866,62% 0,00
 • Ç. ALTIN

  3070,39% 0,00