Karpuz ve kavun sevenlere kötü haber!

Sağlıklı beslenme öneriyle dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, hastalıklara devetiye çıkaran besinleri tek tek sıraladı.

Sağlık 23.07.2023 19:08:00 0
Karpuz ve kavun sevenlere kötü haber!

Yaz aylarında serinlemek için tüketilen bu 2 meyve, şeker hastalığından karaciğer yağlanmasına kadar birçok hastalığı tetikliyor. İşte, ünlü kalp ve iç hastalıkları uzmanı Karatay'dan sağlıklı yaşam önerileri..

Ahaber'e göre; İç hastalıkları uzmanı Canan Karatay, dikkat çeken açıklamalarıyla sosyal medyada gündem oluyor. Karatay, yaz meyvelerindeki tehlikenin sanılandan çok daha büyük olduğunu söyleyerek, karaciğer yağlanmasının sebebi olan meyveleri tek tek saydı. İşte, hastalıklara devetiye çıkaran o besinler..

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay yaptığı açıklamayla karpuz ve kavun hakkında uyarılarda bulundu. Karatay "Ben karpuz diyeti falan bilmem kardeşim. Ama karpuz, kavun trigliserid dediğimiz tehlikeli yağları yükseltiyor, kanınızda ürik asidi yükseltiyor." Sıcak havalarda yemeden önce 2 kez düşünün! Canan Karatay uyardı! Meğer yazın tükettiğimiz...

Hastaların durumuna göre konuşuyorum. Ama tabii ki kurtlu elma yiyin diyorum. Tarım zehirleriyle yıkanmış meyvelere dokunmayın diyorum. Kavun, karpuz sıvı şekerdir.

Şekeriniz varsa, gut hastasıysanız, daha da yükseltiyor ve karaciğerinizi, göbeğinizi, gırtlağınızı her yerinizi yağlandırıyorsunuz. En sağlıklı meyve kurtlu elma, zeytindir."

Üzüm, incir, karpuz ve kavun ürik asiti en yükselten, şeker dengesini en çok bozan meyvelerdir.

Kalp krizinin sebebi ürik asit yüksekliğidir, ürik asiti yükselten meyveler ise kavun ve karpuzdur. Şimdiki kavun ve karpuzların genetiğiyle oynandığı için ürik asiti yükseltir.

İçerisindeki yüksek fruktoz nedeniyle karaciğeri yağlandırır. Kalp krizi ve felç sebebi kolesterol değil, ürik asit yüksekliğidir.

Ürik asitinize ve trigliseridinize baktırın. Yalnızca kavun ve karpuz değil; pekmez, bal, gazlı içecekler ve alkol de ürik asiti yükseltir.

Özellikle beyaz duta çok dikkat edilmeli. Koyu renkli meyveler, mürdüm eriği gibi meyveler tercih edilebilir.

Kavun ve karpuz karaciğeri yağlandırır, sağlığına dikkat etmek isteyen insanlar, kavun ve karpuz tüketirken dikkat etmelidir.

''Neden ben bulanık görüyorum?'', ''Kafam neden bulanık?'' ve ''Neden uykudan kalkamıyorum?'' diyenler kavunu ve karpuzu özenli tüketsin. Hele şeker hastaları, karpuza ve kavuna dokunmamalı.

Trigliserid artınca pıhtı da artar. Çünkü şeker yükselir, insülin hormonunun ani yükselmesi pıhtıya neden olur.

İnsülin yükseldiğinde kan hücrelerinin yapışkanlığı artar, damarlar büzüşür ve kalp krizi, felç riski doğar.

Elmalar da eskisi gibi değil, meyvelerde kullanılan pestisitlerden dolayı toprakta da mineral kalmadı. Hiçbir meyvede mineral yok.

Bu ilaçlamalar nedeniyle meyveler de fruktoz arttı ve fruktoz, karaciğer düşmanıdır. Ekşi elmaya da güvenmeyin, onlarda da hormon ve ilaç var. Kurtlu elmaya güvenin.

Hopur hopur meyve yemek, Türkiye'deki karaciğer yağlanmasının en büyük sebeplerinden biridir. Marmelat yapılırken ise kamış tipi şeker tercih edilebilir ama bizim hanımlar şekersiz yapamıyor. Marmelatın ekşi olması sağlıklı olduğunu gösterir.Kevgirle falan uğraşmasınlar, pütür önemlidir. Mesela domatesin çekirdeği de çok önemlidir. Onu asla çıkarmayın.


 • BIST 100

  7913,76%-0,82
 • DOLAR

  28,99% 0,00
 • EURO

  31,23% 0,00
 • GRAM ALTIN

  1866,62% 0,00
 • Ç. ALTIN

  3070,39% 0,00

DİĞER HABERLER