CANAN KARATAY'DAN MEYVE UYARISI!

Prof. Dr. Canan Karatay yazın tüketilen besinleri işaret edip dikkat çeken bir uyarıda bulundu.

Sağlık 25.08.2023 10:41:00 0
CANAN KARATAY

Uzman isim, bazı hastaların uzak durması gerektiği meyveleri sıraladı ve takipçilerini "Tehlikeli!" diyerek ikaz etti.

Prof. Dr. Canan Karatay sağlık konusunda yaptığı çarpıcı açıklamalara bir yenisini daha ekledi. Yaz meyvelerine dair konuşan uzman isim bilhassa 4 yaz meyvesinden uzak durulması gerektiğini söyledi.

İlaçsız meyve bulmanın çok zor olduğu büyükşehirlerde meyve yerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara da değinen uzman isim açıklamalarına kiraz meyvesi ile başladı.

ŞEKER HASTALARI UZAK DURSUN!
Bilhassa şeker hastalarının, kirazdan uzak durması gerektiğini belirten Karatay beslenme düzenine de değindi. "Ara öğün tehlikeli" diyerek uyaran uzman isim, "Akşam yemeğinden sonra meyve yemeyin, tehlikeli" ifadelerini kullandı. Kayısının zerdaliye göre çok daha fazla şeker içerdiğini söyleyen Karatay "Mümkünse zerdali tüketin" dedi. Nektarinin genetiğiyle oynandığını belirten ünlü doktor bu meyveden ziyade şeftali tüketilmesi gerektiğini vurguladı.
Ürik asit ve trigliserid yüksekliği yapması sebebiyle kavun, karpuz, incir ve üzümün dikkatli tüketilmesi gerektiğini özellikle önerdi.Sadece hasta insanların değil sağlıklı insanların da bu dört meyveye dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Böğürtlen, mürdüm eriği ve karadut gibi koyu renkli meyvelerin tercih edilmesini tavsiye etti.

BU DÖRT MEYVEYE DİKKAT
Ürik asit ve trigliserid yüksekliği yapması sebebiyle kavun, karpuz, incir ve üzümün dikkatli tüketilmesi gerektiğini özellikle önerdi.
 


 • BIST 100

  7913,76%-0,82
 • DOLAR

  28,99% 0,00
 • EURO

  31,23% 0,00
 • GRAM ALTIN

  1866,62% 0,00
 • Ç. ALTIN

  3070,39% 0,00

DİĞER HABERLER